Join us!

Sprint Consulting is the market leader company of the CEE region in teaching, customizing and transforming Agile software development methodologies at multinational organizations and major national companies. We are looking for talented, qualified and experienced new colleagues to join our continuously growing team.

At the moment we are recruiting for the following positions:

Olyan kollégát keresük, aki a betanítást követően a tréningekhez kapcsolódó összes területetet képes átlátni, támogatni és később koordinálni. Ez a tréningszervezésen kívül a hazai és külföldi ügyfelekkel, trénerekkel, partnerekkel történő kapcsolattartáshoz, ajánlatok írásához, szerződéskötéshez, marketing kampányokhoz tartozó asszisztenciát és a vezetők támogatását is magában foglalja.

Feladatok

A tréningszervezési folyamat koordinálása
Magyar és angol nyelvű kapcsolattartás
Marketing anyagok összeállítása, fejlesztése
Online csatornák, hirdetési eszközök kezelése
Vezetők mindennapi munkájának segítése, támogatása

Az ideális jelentkező

Szorgalmas
Szeret tanulni, fejlődni
Lojális
Gyors, precíz, pontos
Jó helyesírással rendelkezik
Jól kommunikál az ügyfelekkel
Rugalmas, alkalmazkodó
Rendszerető
Folyamat fejlesztő

Juttatások

Házon belüli képzések

Képzési hozzájárulás

Csapatépítő programok

Ingyen kávé

Telefon

Notebook

Amit tanulni fogsz

End-to-end folyamatmanagement
Prémium tanácsadó cég működése
Agilis gondolkodás
Profi IT-s eszközök használata

Amennyiben felkeltettük érdeklődésedet, várjuk jelentkezésed a jobs[at]sprintconsulting.com email címen.

Főbb feladatok, munkák

Havi zárások kontrolling munkálataiban való részvétel, elhatárolások készítése, könyvelés ellenőrzése
Terv / tény elemzések készítése, döntéshozók támogatása
Havi, negyedéves, éves gyakoriságú és eseti jellegű riportok, feladatok magas szintű elkészítése, azok folyamatos fejlesztése
Részvétel a tervezésben, a tervek követése, előrejelzések készítése, pénzügyi elemzése

Az álláshoz tartozó elvárások

Felsőfokú gazdasági végzettség, mérlegképes könyvelői képesítés előnyt jelent
3-5 év releváns szakmai tapasztalat kontrolling területen
Erős felhasználói szintű MS-Office (főleg Excel) ismeretek
Google G Suite irodai alkalmazáscsomag ismerete előnyt jelent
Angol nyelvtudás
Erős kontrolling szemlélet

Személyiségbeli követelmények

Igényesség, precizitás, pontosság, rendszerszemlélet, gyorsaság, rugalmasság
Proaktív személyiség és önálló, precíz munkavégzés
Jó együttműködési és alkalmazkodási képesség
Jó kommunikációs készség
Csapatmunkára való készség
Terhelhetőség, stressz-tűrő képesség

Amit kínálunk

Rugalmas munkavégzés
Részmunkaidő másodállásban

Szükséges tapasztalat

3-5 év szakmai tapasztalat

As a Finance Associate if you liked to be part of a young and cool team at a market leader company where clever processes and the latest applications are available then we have good news for you!

We are looking for a qualified, precise and careful financial colleague who has professional working proficiency level of English to help the everyday work of our Office Manager.

What we offer

an insight to the life of a premium, market leader company | development opportunity | team buildings | young and cool colleagues | free coffee : ) | new office | high standard of environment in the city centre.

Your tasks

– to have an overview about all of our financial processes after onboarding
– keep in contact with clients and consultant colleagues
– accounting support
– supplier and customer billing process management
– invoice administration
– contract management

Interested?

We are looking forward to your CV to jobs [at] sprintconsulting.com email address accompanied by a few words about the reason why you are interested in this opportunity.

Key Responsibilities & Requirements

– Managing professional agile implementations
– Holding in-house and public training
– Experience in developing and delivering face to face training
– On demand customization of courses according to client needs
– Quality assurance
– Reporting
– Confidentiality compliance
– English – professional working proficiency

Advantages

– Training related references, recommendations
– Openness for providing consulting services in other countries
– English – native or bilingual proficiency

Competitive, scalable compensation
Well designed mentoring program
External and in-house training participation opportunities
Possibility for building reputation and professional network among our corporate clientele

If you are interested, please apply at jobs [at] sprintconsulting.com.

We are looking for an experienced, long term WordPress System Administrator.

You will work with our Hungarian backoffice and marketing team (Central European Time).

This contract includes the administration of one major (https://www.sprintconsulting.com) and 3 minor WordPress sites, smaller coding and troubleshooting on demand, risk assessment and management of WordPress and plug-in updates with special focus on security aspects, optimising the website for SEO.

Must be experienced with WordPress, HTML, CSS, jQuery, PHP.

Please note that 60 min response time on weekdays 9.00-17.30, and working with tight deadlines is a must for our WordPress admin.

Hourly rate: 5000 HUF + VAT / hour.